Autor zdjęcia/źródło:
Kiedy komputer szkodzi dziecku?@ flikr.com/Vincent Brown
Nie uchronisz dziecka przed kontaktem z komputerem. Powinnaś jednak wiedzieć, ile czasu może one przed nim spędzać oraz kontrolować jak dziecko z komputera korzysta.
Korzystanie przez dzieci z programów edukacyjnych i gier, odpowiednich dla ich wieku, nie jest szkodliwe czy niebezpieczne. Dzieci zdecydowanie szybciej przyswajają wiedzę, ćwiczą koncentrację i rozwijają kreatywność oraz fantazje.
Jak dziecko powinno korzystać z komputera?
Komputer jednak nie zastąpi społecznych relacji z rówieśnikami. Ponadto zbyt duża ilość czasu spędzanego przed nim oznacza brak aktywności fizycznej, co natomiast może prowadzić do nadwagi. Powinniśmy wiedzieć, że:
- Dzieci poniżej 12 lat nie powinny mieć komputera w swoim pokoju.
- Dzieci poniżej 14. roku życia nie mogą mieć nieograniczonego dostępu do internetu. Badania wykazały, że dzieci posiadające komputer z dostępem do internetu na wyłączność mają zdecydowanie gorsze wyniki w nauce, niż dzieci, które mają ograniczony dostęp do tego typu mediów.
- Dzieci nie powinny korzystać z komputera w porach wieczornych, gdyż miewają różne dolegliwości jak chociażby zaburzenia snu.
Ile dziecko może spędzać czasu przed komputerem?
Według Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego dzieci poniżej 2. roku życia nie powinny w ogóle spędzać czasu przed ekranem telewizora. Według tych wytycznych maluchy w tym wieku nie powinny oglądać nawet programów edukacyjnych. Chociaż mowa tu o telewizorze a nie o komputerze to możemy przyjąć w przypadku obu sprzętów te same kryteria.
- Od 3. do 5. roku życia dziecko może siedzieć przed komputerem 20 minut.
- Miedzy 6 a 10 rokiem życia nie dłużej niż 30 minut.
- Powyżej 10 lat czas spędzany przed monitorem możemy wydłużyć 60 minut.
- Nastolatkowie mogą korzystać z komputera już 90 minut.
Jak kontrolować czas spędzany przez dziecko przed komputerem?
Najlepiej z góry ustalmy z dzieckiem granice siedzenia przy komputerze. W ten sposób unikniemy płaczu i rozczarowania. W tym temacie musimy być konsekwentni, aby dziecko nie nauczyło się nami manipulować.
- Dziecko podczas rozmowy powinno dostrzec zagrożenia, jakie niesie ze sobą przesiadywanie przed komputerem, a zwłaszcza w przypadku nadwagi spowodowanej brakiem ruchu i izolacji społecznej.
- Małe dziecko może korzystać z komputera wyłącznie w naszej obecności i grać jedynie w gry przeznaczone dla dzieci. Zakazane są gry zawierające elementy agresji oraz te niedostosowane do jego wieku. Mogą one dostarczać dziecku nadmiaru bodźców, a układ nerwowy malca nie jest jeszcze na tyle dojrzały, by móc je selekcjonować.
- Pamiętajmy, uzależnienie od komputera może dotyczyć także dzieci. Dlatego musimy być czujni na wszelkie sygnały, które mogą świadczyć o tym, że granica bezpiecznego grania mogła już zostać przekroczona. Gdy dziecko mówi tylko o grze i każdą wolną chwilę spędza przed komputerem, unika wyjść z domu i spotkań z rówieśnikami, to już dla nas dzwonek alarmowy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: